Podologia i kosmetyka
Tarnów, ul. Krasińskiego 5 tel. 502 455 536

Podologia Tarnów

 

   Serdecznie zapraszamy Państwa do jednego z pierwszych gabinetów podologicznych w Tarnowie.

Gabinet oferuje szereg zabiegów z zakresu podologii.Charakterystykę tych zabiegów oraz problemów z którymi podolog ma styczność na codzień znajdziecie Państwo poniżej .

 

Podstawowy zabieg podologiczny

Jest to zabieg który zawsze poprzedzony jest sprawdzeniem aktualnego stanu stóp ( skóra, paznokcie, ewentualne deformacje). Pozwala na wyłapanie wszelkich zmian w ich początkowej fazie, a co za tym idzie-krótkie, zazwyczaj bezbolesne terapie lub skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty ( dermatolog, flebolog, diabetolog, chirurg itp.) Istotnym elementem każdej wizyty jest wyjaśnienie pacjentowi przyczyn powstania zaobserwowanych zmian, omówienie proponowanej terapii i zaproponowanie działań eliminujących możliwość ich powstawania (ortozy, odciążenia, indywidualne wkładki, obuwie, odpowiednio dobrane preparaty lecznicze i pielęgnacyjne). Podstawowy zabieg podologiczny powinienbyć wykonywany regularnie co 4-6 tygodni. Jest najefektywniejszym działaniem profilaktycznym i pielęgnacyjnym, pozwala utrzymac nasze stopy w stanie zdrowia.

 

Podolog Tarnów


Usuwanie brodawek wirusowych

W naszym gabinecie brodawki usuwane są terapią skojarzoną, z kontynuacją w warunkach domowych.Leczenie polega na mechanicznym złuszczeniu części zrogowaciałych brodawki, aplikowaniu odpowednich profesjonalych preparatów leczniczych. W domu pacjent kontynuuje leczenie preparatem poleconym przez podologa. Zabiegi w gabinecie należy powtarzać co 2-4 tygodnie do całkowitego wyleczenia. Czas trwania terapii uzależniony jest od wieku brodawki, miejsca występowania, wieku pacjenta oraz jego zaangazowania we współpracę . Czasem należy wspomóc terapię preparatami immunomodulującymi.


Usuwanie odcisków
Odciski z reguły są bolesne, ponieważ rdzeń, tzw. korzeń w kształcie stożka, z czasem zaczyna wrastać coraz głębiej w skórę stopy. Możliwe jest nawet przebicie przez niego tkanki miękkiej i dotarcie do okostnej. Procedura usuwania polega na mechanicznym i chemicznym usunięciu oraz zastowoswaniu odciążeń i ortez. Usuwanie odcisków pomaga nie tylko zwalczyć bolesne dolegliwości, ale również przywraca estetyczny wygląd stopom


Usuwanie modzeli

modzele są to zrogowacenia skóry na skutek  ucisku lub tarcia wynikającego z źle dobranego obuwia, przeciążenia stopy, nadwagi lub nieprawidłowego chodu.  Modzele usuwa się zwykle podczas pierwszego zabiegu. Jednak zabieg nie jest w stanie zlikwidować dalszego nadmiernego rogowacenia. Dlatego też, aby usunąć je na stałe należy zwalczyć przyczyny ich powstawania. Wymaga to od specjalisty podologa nie tylko precyzyjnego usunięcia zmiany, ale również wytłumaczenia pacjentowi przyczyn jej powstawania. W wielu przypadkach noszenie odpowiedniej wkładki ochronnej, oddzielającej wewnętrzną część buta od stopy może znacząco poprawić wygląd skóry zmniejszyć dolegliwości bólowe i zapewnić pacjentowi komfort.

 

Podologia Tarnów


Pękające pięty 

Problem ten jest bardzo często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji stóp. Brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia prowadzi do wysuszania naskórka i w następstwie do pęknięć, które są bardzo niebezpiecznym źródłem infekcji. Przyczyną powstawania pęknieć mogą być również skłonności genetyczne,  źle dobrane obuwie,cukrzyca, łuszczyca, reumatyzm, przymowanie niektórych leków, uboga dieta oraz nadwaga. Przez szczeliny do wnętrza organizmu dostają się bakterie i wirusy, dlatego koniecznym jest profesjonalna konsultacja podologiczna. Podolog, w sterylnych warunkach i ze szczególną dbałością o higienę Pacjenta, przeprowadzi badanie, wywiad i zaleci odpowiednie zabiegi. Leczenie polega na zlikwidowaniu twardego, martwego naskórka. Po usunięciu hiperkeratoz, dokładnym oczyszczeniu i opracowaniu zmian z zachowaniem zasad antyseptyki nakładamy odpowiednie prepararty.


Nadpotliwość stóp

częstym  problemem z jakim zgłaszają się klienci do gabinetu podologicznego jest nadpotliwość. Jest ona poważnym problemem medycznym, kosmetycznym, a często też psychologicznym ponieważ może wpłynąć na obniżenie jakość życia osób nią dotkniętych. Przyczyną nadpotliwości mogą być choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, choroby neurologiczne, lub niektóre choroby zakaźne mogą przyczyniać się do wystąpienia nadmiernej potliwości stó. Metodą na zlikwidowanie lub ograniczenie nadpotliwości są zabiegi jonoforezy wodnej. W połączeniu z preparatem stosowanym samodzielnie w domu przynosi zadawalające efekty.
Suchość skóry  sucha skóra stóp jest pierwszym z najczęstszych zwiastunów problemów ze stopami . W naszym gabinecie podologicznym usuwane są zewnętrzne dolegliwości skóry suchej takie jak: usuwanie modzeli, warstw rogowych, stosuje się kąpiel parafinową, masaże, środki pielęgnujące skórę stóp. Do pielęgnacji skóry suchej na piętach stosujemy preparaty zawierające odpowiednio dobraną ilość mocznika.

 


Korekcja wrastających i wkręcających paznokci 

wrastający i wkręcający paznokieć  to bolesna dolegliwość w obrębie palucha lub innych palców stopy.  Metody korekcji wrastających i wkręcających paznokci:


Tamponada  Podstawowym zabiegiem ( przed założeniem klamry ) na wrastanie płytki paznokciowej ze stanem zapalnym jest tamponada. Polega na umieszczeniu opatrunku w wale około paznokciowym nasączonym preparatem o działaniu przeciwzapalnym. Założony opatrunek powoduje zaleczenie stanu zapalnego dzięki czemu pacjent odczuwa ulgę.


Klamra ma za zadanie odciągnąć wrastający paznokieć i wyprostować macierz paznokcia. Sposób działania klamry jest zbliżony do działania aparatu ortodontycznego na zębach. Poprzez działanie odpowiednią siłą klamra zmienia tor wzrostu paznokcia i wyciąga go z wału paznokciowego. Zabieg jest bezbolesny. Klamra wzrasta razem z paznokciem. Zabieg kontynuuje się tak długo, aż problem wrastającego paznokcia zostanie wyleczony. Może być stosowana u dorosłych jak i u dzieci.

 

Zabig podologiczny Tarnów

 


Leczenie grzybicy stóp i paznokci

pierwszą oznaką grzybicy skóry stóp jest zaczerwienienie, świąd, odczuwanie napięcia między palcami oraz na stopach, uwidaczniają się drobne pęcherzyki i złuszczenia.  W gabinecie PodoSfera wiemy że leczenie grzybicy paznokci stóp wymaga stałej współpracy z lekarzem dermatologiem. W razie podejrzenia grzybicy najpierw pobieramy materiał do badania mykologiczno. Pozwoli to na dobór szybki odpowiedniego leczenia. Oprócz środków doustnych lub miejscowych (zaleconych przez lekarza specjalistę), należy także mechanicznie usunąć fragment zajętej płytki paznokciowej. Usunięty fragment można łatwo zrekonstruować przeznaczonym do tego preparatem. Zarówno grzybica skóry, jak i grzybica paznokci wymagają konsekwencji i systematyczności w leczeniu oraz kontynuowania terapii do momentu zakończenia wyznaczonego przez lekarza. Tylko takie postępowanie gwarantuje nam trwałe wyleczenie. Jeśli boimy się zakażenia grzybicą stóp musimy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę stóp i profilaktykę.


Badania mykologiczne  

Zabieg mający na celu uzyskanie materiału do badania w gabinecie podologicznym. Polega na zeskrobaniu lub zdarciu odpowiednim frezem nieznacznej ilości tkanki skórnej lub części paznokcia. Również z okolicy części podpaznokciowej. Materiał oddawany jest do laboratorium w jałowym pojemniku. Po uzyskaniu wyniku badania Podolog kieruje pacjenta do lekarza specjalisty (dermatologa) by ten na podstawie wyników badania mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Proces leczenia jest w tym przypadku znacznie krótszy i zapewnia możliwość całkowitego wyleczenia.

 


Badanie bakteriologiczne



Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Rekonstrukcję paznokci wykonuje się w celu uzupełnienia ubytku paznokci stóp.W tym celu stosujemy materiały żelowe,akrylowe i licówki stomatologiczne.

Profilaktyka stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa jest powikłaniem związanym z cukrzycą. Objawami tej choroby są między innymi zaburzenia czucia ( neuropatie) lub mikrokrążenia. Podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz ustala wpływ choroby na stan stóp. Diabetycy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji w obrębie stóp.

 



Wkładki ,Ortezy i odciążenia

to produkty mające na celu skorygowanie lub/i odciążenie stopy. Powinny być one wykonane indywidualnie do potrzeby każdego pacjenta, zgodnie z zasadami biomechaniki układu ruchu. Pomagają one w utrzymaniu właściwej formy stopy i odciążają te miejsca na stopie, które uległy przeciążeniu na skutek nieprawidłowości lub/i deformacji struktur stopy.
Ortezy -Przez dobranie odpowiednich ortez możemy skorygować lub usunąć skutki wielu zniekształceń. W tym celu wykorzystuję ortezy silikonowe i polimerowe. Dolegliwości związane z deformacjami stóp zmniejszają się, natomiast ważna jest profilaktyka. Materiał jest bezpieczny, przebadany dermatologicznie. Ortezy takie są wykonywane w czasie zabiegu na życzenie klienta.


Odciążenia

Specjalista podolog może zapewnić natychmiastowe uwolnienie od bólu przez zastosowanie podkładek z materiałów odciążających. Odciążenia mają za zadanie chronić przed uciskiem miejsca bolesne. Prawidłowo założone odciążenie przenosi ucisk na miejsca mniej wrażliwe, przy jednoczesnym uwzględnieniu ew. deformacji. Odciążenia zapewniają także komfort po przeprowadzeniu zabiegów w celu ochrony miejsca poddanego zabiegowi.

 



Wizyty domowe 

Problemy stóp w dużej mierze dotyczą osób starszych, które mają trudności w poruszaniu się. Nasz gabinet dysponuje innowacyjnym rozwiązaniem w postaci mobilnego warsztatu pracy, który umożliwia wykonanie wszystkich zabiegów specjalistycznej pielęgnacji stóp w warunkach domowych. Wizyty domowe skierowane są w pierwszej kolejności do osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo zamieszkujących na terenie Tarnowa i okolic . Do ceny usługi doliczona jest opłata za dojazd

ul. Krasińskiego 5, Tarnów
tel. 502 455 536
gabinet@podosfera.pl